Wypełnij formularz kontaktowy

Dekoracje kwiatowe na wesele

Dekoracje kwiatowe na wesele to nieodłączny element każdego z nich. Są one podstawową dekoracją sal weselnych oraz kościołów.

Obecnie rynek oferuje wiele możliwości wyboru odpowiednich dekoracji kwiatowych, które sprawią, że dzień zaślubin będzie przebiegał w pięknym otoczeniu kwiatów. Odpowiednio wybrane kwiaty będą cieszyły nasze oczy nawet po wielu latach – na zdjęciach oraz filmach.

Jak odpowiednio wybrać te dekoracje i co należy o nich wiedzieć?

Styl wesela a dekoracje kwiatowe

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiednich dekoracji kwiatowych jest styl wesela. Coraz częściej pary młode decydują się wprowadzenie jednego, wiodącego motywu. Należy przy nim brać pod uwagę również kwiaty, które świetnie będą podkreślały styl ceremonii oraz dodawały jej niezwykłego kolorytu. 

Jeśli oprawa wesela utrzymana jest w klimacie rustykalnym, kwiaty powinny nawiązywać do „powrotu do natury”. Warto postawić na brązy, żółć, beż, biel oraz czerwień. Niech kompozycje będą składały się z kwiatów polnych, czyli m.in słoneczników, lawendy, frezji oraz piwonii. 

Dekoracje ślubne w stylu boho wyróżniają się natomiast kolorystyką jasną, pastelową – z dużymi ilościami zieleni. Kwiaty, które będą tworzyły oprawę wesela powinny być różne, a więc niech różnią się one swoimi kształtami, wysokością oraz fakturą. Kontrast da więc połączenie piwonii, jaskrów, wrzosów, goździków oraz margaretek. 

Jeżeli styl wesela utrzymany jest w koncepcie glamour, warto postawić na lilie oraz róże. W odróżnieniu od stylu boho, kompozycje te powinny być tworzone w sposób kaskadowy. Da to niezwykły efekt – przepychu, klasy oraz elegancji

Jak wybrać florystkę na wesele?

Dekoracje kwiatowe na ślub najczęściej zamawia się w kwiaciarni. Oczywiście Para Młoda może zająć się nimi na własną rękę, ale to właśnie florysta pomoże nam w odpowiednim przygotowaniu kompozycji kwiatowych.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dekoracje będą takie, jakie być powinny – dopasowane do całej uroczystości, jej stylu oraz charakteru. Specjaliści przygotowują wcześniej plan dekoracji, który tworzony jest na podstawie oczekiwań oraz budżetu Pary Młodej. 

Kwiaty na wesele – trendy

Tak jak wspominaliśmy, zależnie od motywu przewodniego wesela, kompozycje ślubne powinny być ściśle związane z jego oprawą. Od wielu lat niezwykłą popularnością cieszą się ozdoby stworzone z polnych kwiatów, pampasowej trawy dekoracyjnej, piwonii itd. Nieodmiennie wśród dekoracji ślubnych królują róże – w towarzystwie gipsówek

Coraz częściej można również spotkać się z różnego rodzaju suszonymi dodatkami. Na weselach nie brakuje więc liści, owoców oraz warzyw

Od pewnego czasu można również zauważyć kwiatowy minimalizm. Dekoracje ślubne są skromniejsze – szczególnie jeżeli mowa jest o bukietach Panny Młodej. Nierzadko składa się on z jednego, ale okazałego kwiatu – w intensywnym i dość wyrazistym kolorze. Takie są trendy dekoracji kwiatowych.

Dekoracje kwiatowe kościoła na ślub

Przygotowanie dekoracji kościoła na ślub to niezwykle satysfakcjonujące, ale również czasochłonne zajęcie. Nie jest to również tanie – szczególnie jeżeli kościół nie jest najmniejszych rozmiarów. Skorzystanie z usług florystki zdecydowanie przyspieszy ten proces.

Warto zadbać, by dekoracje sali ślubnej oraz kościoła były spójne. Można to osiągnąć stosując te same rodzaje kwiatów. Zwracajmy przy tym uwagę, by kwiaty były dobrane pod względem ich wytrzymałości oraz tego, kiedy kwitną. To właśnie od tych czynników zależeć będzie ich dostępność, a także cena – w danym miesiącu. 

Dekoracje kwiatowe na stołach weselnych

Zależnie od rodzaju stołów, różnić się będą kompozycje kwiatowe, które powinny być na nich umieszczone. 

Na stołach okrągłych kwiaty znajdują się na samym środku. Mogą być one zarówno wysokie, jak i niskie. Warto pamiętać o jednej zasadzie – im większy stół, tym większa kompozycja kwiatowa. 

W przypadku dekoracji stołu weselnego prostokątnego, powinny być one ustawione wzdłuż środka stołu. Niech jednak nie zasłaniają one innych weselników, ponieważ goście mogą czuć się nimi przytłoczeni. Jeżeli jednak będą oni siedzieli po jednej stronie stołu, kwiaty mogą zostać ustawione po przeciwnej krawędzi.

Wiszące dekoracje kwiatowe na wesele

W ostatnim czasie coraz większą popularnością zdobywają także wiszące dekoracje kwiatowe. To naprawdę efektowne rozwiązanie, które zrobi wrażenie na… każdym! Kwiaty sadzone są w specjalnych, podwieszanych doniczkach. Można przymocować je do lamp lub specjalnych haków.

Taka wisząca dekoracja ślubna jest jedyna w swoim rodzaju. Wzbudza podziw, a dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie miejsca na stołach. Dzięki temu goście mogą swobodnie rozmawiać, nie muszą wychylać się znad wazonów, a nad ich głowami może znaleźć się istna, wisząca, kwietna łąka.

Jakie kwiaty na wianek ślubny?

Bukiet ślubny, połączony z wiankiem, tworzą spójną całość. Dlatego też wybór odpowiednich kwiatów na wianek powinien być przemyślany. Przy ich wyborze nie trzeba kierować się konkretnymi gatunkami roślin, ponieważ największą rolę odegra tu ich kolorystyka oraz styl. 

Wianki ślubne są najpopularniejsze w stylu boho i rustykalnym. Oczywiście możecie dopasować kwiaty do Was, niezależnie od motywu, na który się zdecydujecie. Do wyboru macie zarówno świeże, jak i suszone kwiaty – w zależności od pory roku. Poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Bukiet ślubny – pomysły

Jak wspominaliśmy, na cenę kwiatów składa się głównie ich sezonowość. Warto wiedzieć, że nawet w grudniu bez problemu znajdziemy w kwiaciarniach wakacyjne kwiaty, ale za dużo wyższą cenę.

Są również takie, o których w danych miesiącach możemy zapomnieć. 

Do bukietu – zależnie od pory roku, można użyć:

  • Wiosna: bzy, żonkile, magnolie, wiśnie, piwonie, tulipany, konwalie, narcyzy
  • Lato: róże, słoneczniki, dalie, gipsówki, hortensje, piwonie
  • Jesień: goździki, wrzosy, astry, chryzantemy, róże
  • Zima: hiacynty, tulipany

Przy tworzeniu bukietów, warto zwrócić uwagę by kwiaty były spójne z tymi, które znajdą się na stole Pary Młodej, dekoracją kościoła na ślub oraz całą oprawą wesela.

Gdzie szukać pomysłów na dekoracje kwiatowe?

Pomysły na dekoracje kwiatowe bez problemu można znaleźć na różnych stronach w internecie. Inspiracji na dekoracje ślubne nie brakuje również na platformach społecznościowych.

Jeżeli nie wiecie, na jakie kwiaty się zdecydować, możecie pokazać salę weselną florystce. W zależności od Waszym upodobań i możliwości miejsca na wesele, będzie mogła wybrać odpowiednie kwiaty. 

Warto przede wszystkim kierować się tym, co podoba się Wam – Młodej Parze. To przecież Wasz dzień, więc niech będzie on taki, jaki tylko sobie wymarzycie.