Wypełnij formularz kontaktowy

Jak sobie radzić z przedślubnym stresem?

Jak sobie radzić z przedślubnym stresem?

Stres przed ślubem może okazać się cichym zabójcą, który nie pozwoli na cieszenie się tym wyjątkowym dniem. To zupełnie normalnie, że w dniu ślubu będzie towarzyszyć Ci wiele emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i tych, których najchętniej chciałbyś się pozbyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie radzić z przedślubnym stresem.

Przedślubny stres – skąd się bierze?

Ślub z całą pewnością należy do jednych z najważniejszych wydarzeń, jakie mogą pojawić się w życiu człowieka. Nie miej więc sobie za złe, gdy pojawi się on podczas Twojej uroczystości – zamiast tego postaraj się przekuć go w mobilizującą adrenalinę. Stres jest jak najbardziej prawidłową reakcją organizmu na różnego rodzaju zbliżające się wydarzenia.

Pomocne może również okazać się uświadomienie, że przyszłe panny młode również przechodzą przez podobne emocje.

Przedślubny stres – objawy

Objawy przedślubnego stresu są bardzo podobne do stresu ogólnego. Pojawić mogą się takie dolegliwości jak: lęk, drżenie rąk, zawroty głowy, oraz różnego rodzaju tiki nerwowe. Pamiętaj jednak, aby nie zwalczać samych objawów, a skupić się na źródle problemu. 

Jak opanować stres przed ślubem?

Otworzyłeś tę stronę, gdyż prawdopodobnie nie wiesz jak radzić sobie ze stresem przedślubnym. Pomocne może okazać się zastosowanie poniższych porad.

Aktywność fizyczna – powinieneś o nią zadbać!

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia są w stanie znacznie osłabić reakcje stresowe organizmu. 

Dobór odpowiedniego sportu zredukuje Twoje napięcie wewnętrzne i pomoże Ci w osiągnięciu spokoju. Samopoczucie mogą poprawić Ci aktywności takie jak spacer, joga, czy nawet pilates.

Organizacja wesela – wizja i cele.

Najbardziej boimy się nieznanego – gdy coś przestaje być nam obce, przestaje być też straszne. Jeśli chcesz zatem opanować stres przed tą ważną uroczystością, powinieneś zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem.

Rzeczy, takie jak catering, muzyka, czy organizacja zabaw, nie powinny być odkładane na ostatni moment. Może to przysporzyć dodatkowego stresu. A tego już na pewno nie potrzebujesz. 🙂

Jeśli jednak z jakiegoś powodu masz zaległości w planowaniu swojego wesela, nie bój się poprosić o pomoc osób trzecich. Nie zapominaj również o celu całej uroczystości: czyli dobrej zabawie.

Odpowiednia dieta – jedz zdrowo.

Zapewne nie myślisz o tym na co dzień, jednak nieodpowiednia dieta sprzyja wzrostowi stresu. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że jesteś nerwową osobą, to powinieneś już na jakiś czas przed ślubem zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Pomocne w walce ze stresem są minerały takie jak: witamina B, flawonoidy, magnez, węglowodany złożone, cynk, oraz wapń. W dniu ślubu wiele osób praktykuje wlewanie w siebie dużych ilości kawy – pod żadnym pozorem tego nie rób! Kofeina dodatkowo cię rozdrażni!

Staraj się unikać również używek takich jak papierosy czy alkohol – wywołują one fałszywe wrażenie uspokojenia, jednak w rzeczywistości skutek jest zupełnie odwrotny.

Medytacja – czy pomoże i w tym przypadku?

Jeśli Twój stres powoduje napięcie mięśni, dyskomfort, a być może nawet ból ciała – wówczas powinieneś spróbować technik medytacyjnych.

Być może taka wizja brzmi to dla Ciebie w tym momencie co najmniej niepoważnie, ale wystarczy, że spróbujesz kilka najbardziej podstawowych ćwiczeń, a odczujesz natychmiastowe skutki.

Oprócz samej medytacji pomocne okazać może się również przygotowanie lub też osobiste wybranie się do SPA i na masaż. Ćwiczenia oddechowe mogą również pomóc w walce ze stresem.

Niewymagające zajęcia – pozwól się „odmóżdżyć”.

Jeżeli gustujesz w thrillerach oraz filmach akcji, to niestety będziesz musiał je na chwilę odłożyć. W sytuacjach stresowych znacznie lepiej sprawdzą się filmy komediowe oraz edukacyjne.

Powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby nie stresować się przed ślubem dodatkowymi rzeczami. Być może tego nie odczuwasz, ale oglądanie dynamicznych filmów czy granie w gry komputerowe pobudza układ nerwowy w taki sam sposób, jak osobiste uczestniczenie w stresowych sytuacjach.

Jak sobie radzić z przedślubnym stresem?

Nawet jeśli dostosowałeś się do powyższych poleceń, w dniu ślubu może zżerać cię trema. Aby chociaż częściowo opanować stres przed tym ważnym w życiu człowieka dniu, powinieneś również zapoznać się w poniższymi wskazówkami.

  • Zadbaj o odpowiednią higienę snu w noc przedślubną – wywietrz sypialnię oraz połóż się odpowiednio wcześniej.
  • Zamiast prysznica, zdecyduj się na długą kąpiel. W dniu ślubu, z samego rana, zagwarantuj sobie gorący wypoczynek.
  • Spędź czas z przyjaciółmi i / lub rodziną – w zależności od Twoich preferencji. Postaraj się spotkać ze znajomymi lub też rodzicami, w celu odprężenia się oraz uspokojenia myśli.
  • Poproś świadków, aby sprawdzili, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. W tym zamówiony catering, DJ, oraz ewentualny animator.
  • Podczas przygotowań bardzo pomocny może okazać się również odpowiedni filmowiec na ślub. Pomoże ograniczyć stres przed kamerą i rozluźni atmosferę, która często jest wtedy bardzo nerwowa. 🙂

Czy da się uniknąć przedślubnego stresu?

Stres, niestety, jest nieodłączną częścią naszego życia. Cały czas jesteśmy czymś zdenerwowani: czy to w mniejszym, czy też większym stopniu.

Nie oznacza to jednak, że stres musi koniecznie być czymś złym. Pamiętaj, że lęk może być zarówno demotywatorem, jak i zastrzykiem energii, który pomoże Ci się wziąć w garść.

Tak czy inaczej, stresu przedślubnego nie sposób pozbyć się w całości. Możesz go jednak nieco zniwelować, a jego pozostałości przekuć w coś pozytywnego. Nic bowiem nie zmotywuje cię tak samo mocno, jak porządny zastrzyk adrenaliny wprost z receptorów mózgowych.

Stres przed ślubem a pomoc psychologa

Jeśli jednak lęki przed ślubem są na tyle poważne, że nie jesteś w stanie samodzielnie się pozbierać, wówczas niezbędna może okazać się pomoc psychoterapeuty.

Przed ślubem może budzić się w nas wiele nurtujących pytań, na które odpowiedni specjalista z całą pewnością pomoże znaleźć nam odpowiedź.

Niezależnie, w jakim stopniu stresujesz się dniem Twojego ślubu, staraj się pamiętać o jednym – ma to być przede wszystkim miło spędzony czas, tak więc po prostu nie warto się zbytnio przejmować. Skupcie się na sobie, to w końcu Wasz dzień! Wszystkiego dobrego! 🙂