Wypełnij formularz kontaktowy

Pierwszy taniec weselny z ciężkim dymem

Pierwszy taniec weselny

Pierwszy taniec weselny to tradycyjne rozpoczęcie przyjęcia w gronie gości. Poprzez niego Para Młoda inauguruje ceremonię zawarcia małżeństwa. Jest to symboliczne rozpoczęcie świętowania w gronie najbliższych. Ten ważny moment powinien zostać wcześniej odpowiednio zaplanowany, abym jako kamerzysta mógł go uwiecznić na filmie stanowiącym pamiątkę ważnej chwili.

Krótka historia pierwszego tańca

Istnieje kilka teorii dotyczących pierwszego tańca. Najbliższa nam kulturowo głosi, że tradycja pierwszego tańca wzięła się od wystawnych bali organizowanych przed setkami lat. Wówczas tradycyjnie każdą uroczystość rozpoczynano polonezem. Z dworów tradycja miała przenieść się pod strzechy, po czym na dobre zagościć w świadomości Polaków. Podobne odwołanie do tradycji historycznej można odnaleźć także w literaturze angielskiej czy francuskiej. Przed laty to właśnie król i królowa pierwszym tańcem inaugurowali ważne wydarzenia, w tym bale na zamkach. Taniec prowadził również gość honorowy, a więc wyjątkowa osoba, na cześć której organizowano przyjęcie.

Podobnie jest ze współczesnymi weselami. To właśnie z powodu Państwa Młodych organizowane jest całe przyjęcie, stanowiące nierzadko wystawny bal.

Jakie są rodzaje tańca?

Wśród wielu rodzajów tańca trudno wybrać jeden, który uświetni wyjątkowy dzień. Pierwszy taniec powinien być jednak dopasowany nie tylko do Waszych preferencji, ale również do stroju, otoczenia oraz aranżacji wesela. 

Walc angielski

Walc angielski to pierwszy taniec wolny, subtelny i bardzo elegancki. Klasyczny styl, jednak warty dopracowania poprzez wymyślne figury, które wpasują się do aranżacji. Aby nauczyć się walca angielskiego, należy przyswoić przede wszystkim podstawowy krok. Idealny strój do tego tańca to długa suknia, również ta rozkloszowana ku dołowi. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Anglii.

Walc wiedeński

To rodzaj tańca, który nawiązuje do wystawnych europejskich dworów. Według obserwacji ekspertów z branży ślubnej jest to najczęściej wybierany styl na pierwszy taniec. Pary Młode decydują się na niego, pomimo faktu, że jest nieco trudniejszy od walca angielskiego. Jest to taniec znacznie szybszy od wersji angielskiej, pomimo metrum ¾. Charakterystyczne są wirowe obroty. Taniec ten narodził się na obszarze Niemiec i Austrii. Tańczony na eleganckich dworach ma w sobie sporo odwołań do ludowej historii tej części Europy.

Rumba

Rumba to taniec latynoamerykański pochodzenia kubańskiego. Jest bardzo sensualny, ale jednocześnie elegancki. Swój początek miał, gdy ludy pochodzenia afrykańskiego przybyli na Karaiby, w tym na Kubę i spopularyzowali rdzenne rytmy oraz ruchy. Ten styl zdecydowanie różni się od klasycznego walca, niemniej jednak jest coraz chętniej wybierany jako pierwszy taniec weselny. Głównie ze względu na charakter. Główną postacią w tym tańcu jest kobieta, na niej skupiają się oczy widowni. Choreografowie rekomendują wybór krótkiej sukienki lub fasonu typu rybka. Wówczas materiał sukni nie będzie ograniczał ruchów, co mogłoby nastąpić w przypadku fasonu typu księżniczka. Waszą rumbę uatrakcyjnią nieco żywsze rytmy.

Tango

Wesele można rozpocząć od tanga klasycznego lub argentyńskiego. Nauczycie się go bez problemu, przy odpowiedniej praktyce. Taniec ten na początku swojego istnienia tańczony był w podrzędnych lokalach. Jednak z czasem zyskał na znaczeniu i obecnie jest jednym z najpopularniejszych stylów tanecznych. To jeden z najrzadziej wybieranych stylów, dlatego to dla Was okazja, aby się wyróżnić. To pełen emocji taniec, który opowiada o miłości, fascynacji drugą osobą czy namiętności. Można wybrać zarówno zagraniczne utwory, jak i polskie piosenki.

Pierwszy taniec – jak się go nauczyć?

Szkoły tańca zapraszają na kurs najpóźniej trzy miesiące przed datą ślubu. Jest to optymalny czas, aby przyswoić kroki oraz figury taneczne. Ważna jest dobrze dobrana choreografia, która będzie dopasowana do umiejętności oraz koncepcji samego wesela. Duże znaczenie ma również piosenka, która zostanie wybrana przez Państwa Młodych. Wesele można rozpocząć dopracowaną choreografią lub spontanicznym występem. Warto jednak pamiętać, że dzień ten będzie dla Was stresujący, dlatego warto wcześniej zdecydować się na przygotowanie planu tańca.

Piosenki na pierwszy taniec

Pary Młode zastanawiają się, jaki utwór wybrać, aby ten moment stał się niezapomniany. Jak zatańczyć, aby dobrze wypaść, nawet jeśli umiejętności taneczne nie są na wysokim poziomie. To Wy powinniście się czuć najlepiej w Waszej aranżacji. Poniżej znajduje się lista zawierająca 11 piosenek, które rozbrzmiewają najczęściej na polskich weselach. Wśród nich znaleźć można zarówno propozycje nowe, jak i klasyczne utwory. Znalazły się również propozycje z filmu.

Popularna piosenka z pewnością sprawi, że będzie Wam łatwiej tańczyć nawet pod wpływem stresu w obawie przed pomyłką. Dany utwór może być również dla Was lub Waszych gości symboliczny, wówczas warto go wybrać na oficjalne rozpoczęcie wesela.

1 ) Lady Pank – Zawsze Tam, Gdzie Ty

2 ) Sanah i Kwiat Jabłoni – Szary Świat

3 ) Chris Norman, Suzi Quatro – Stumblin’ in

4 ) Krzysztof Krawczyk – Tylko Ty, Tylko Ja/Za Tobą Pójdę Jak Na Bal/Bo Jesteś Ty

5 ) Natalia Kukulska – Zakochani

6 ) Whitney Houston – I Have Nothing/I Will Always Love You

7 ) Eric Carmen – Hungry Eyes

8 ) Seweryn Krajewski – Wielka Miłość

9 ) Czerwone Gitary- Słowo Jedyne, Ty

10 ) The Righteous Brothers – Unchained Melody

11 ) Frank Sinatra – Fly Me To The Moon

Atrakcje podczas pierwszego tańca

Dodatkowe atrakcje uświetnią tę wyjątkową chwilę. Młodzi często decydują się na te elementy, które sprawiają, że taniec, jak i samo wesele stają się wyjątkowym wydarzeniem.

Ciężki dym

Ciężkiego dymu używają pary, które chcą nadać tańcu romantycznego charakteru. Wasza piosenka powinna być wówczas wolna i spokojna. Występ z dymem najlepiej będzie uzupełniał walc angielski lub wiedeński.

Bańki mydlane

Całe wesele może rozpocząć się poprzez wybór baniek. Tańczyć w niezapomnianym otoczeniu błyszczących elementów to marzenie wielu. Atrakcję warto przygotować wcześniej i upewnić się w dzień wesela, że wszystko zostało odpowiednio przygotowane. W wyniku puszczania baniek na parkiecie może być nieco ślisko, dlatego należy zadbać o odpowiednie obuwie.

Konfetti

Pierwszy taniec wśród konfetti to pomysł w sam raz na zakończenie utworu. Będziecie zachwyceni, gdy po zakończeniu tańca świadek wystrzeli w górę tematyczne drobinki.

Co zamiast pierwszego tańca?

Pierwszy taniec to celebracja waszego związku, który w wyniku małżeństwa wszedł na wyższy poziom. Wiele zależy od wyboru piosenki, gdyż to do niej układa się choreografię i ewentualną aranżację. Szkoły tańca oferują specjalne kursy tańca przygotowane dla Par Młodych. Tańca można się uczyć w grupie lub zdecydować się na lekcje indywidualne, ściśle dopasowane do danego tańca, sukni ślubnej, umiejętności oraz planowanego efektu finalnego.

Jeśli jednak nie chcecie zdecydować się na pierwszy taniec i zależy Wam na czymś oryginalnym, warto zaplanować wspólnego poloneza razem z gośćmi. To szansa na poderwanie zaproszonych osób do wspólnej zabawy już na początku przyjęcia. Przejściem od momentu ślubu do wesela może być również przemówienie wraz z podziękowaniami skierowanymi w kierunku rodziców. Pannie młodej czy panu młodemu z pewnością będzie zależeć na podziękowaniach za wspólny trud włożony w organizację przyjęcia.

Mimo wszystko pierwszy taniec to nadal moment, na który czeka prawie każda para. Do Waszego występu warto przygotowywać się razem i dużo wcześniej zdecydować się na piosenkę, która będzie Wam towarzyszyć w tej szczególnej chwili. Przyszły mąż oraz przyszła żona powinni przyswoić kroki już na kilka tygodni przed planowanym wydarzeniem. Goście będą podziwiać Was na parkiecie, dlatego istotne jest, aby dopracować szczegóły.