Harmonogram wesela – czyli jak ułatwić sobie organizację przyjęcia weselnego
Zastanawiałeś się kiedyś czym jest harmonogram wesela? Ślub to nie tylko jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu, ale także poważne wyzwanie organizacyjne. Na szczęście, można ułatwić sobie zadanie przygotowania uroczystości weselnej. Do użytecznych rozwiązań w tym zakresie należy właśnie taki harmonogram.
Harmonogram wesela — co to jest?
Harmonogram ślubu to szczegółowy plan, który ukazuje przebieg wesela krok po kroku. W zestawieniu tym przedstawia się dzień ślubu z podziałem na najważniejsze etapy uroczystości.
Przykładowy harmonogram wesela można znaleźć w sieci. Ponieważ jednak wiele kwestii, które obejmuje plan wesela, to kwestia indywidualna, ważne jest, by harmonogram ślubny został przygotowany bezpośrednio przez osoby zainteresowane. Takie podejście pozwala zaplanować dzień ślubu z uwzględnieniem potrzeb Pary Młodej.
Harmonogram wesela — w czym może pomóc?
Harmonogram przyjęcia weselnego to dokument, który pomaga opanować chaos podczas przygotowywania uroczystości ślubnej. Jest on przydatny m.in. dla pary młodej, ale także gości (wiedzą oni dzięki temu, ile potrwa uroczystość), organizatorów wesela, a także filmowca i fotografa (mogą oni wówczas odpowiednio rozplanować sobie pracę).
Jak ułożyć harmonogram wesela?
Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, należy przede wszystkim zachować balans pomiędzy nadmierną szczegółowością a zbyt ogólnym podejściem. Błędem jest przygotowanie takiego harmonogramu, który okazuje się zbyt… szczegółowy.
To dobrze, że jako przyszła młoda para pamiętacie o wszystkich szczegółach ceremonii ślubnej. Jednak lepiej będzie jeśli zaplanujecie przedziały czasowe dla takich czynności jak na przykład krojenie tortu, pierwszy taniec czy pożegnanie zespołu (zamiast konkretnych godzin). Dzięki temu uroczystość zostanie poprowadzona zgodnie z założeniami, a Wy nie będziecie się stresowali się niedopilnowaniem planu co do minuty. 😉
Wydaje się, że jest to oczywiste — przyjęcie weselne to wydarzenie, w którym uczestniczy co najmniej kilkadziesiąt osób. Niemożliwe jest, by plan ślubu uwzględniał co do joty wszystkie ewentualności. W dniu ślubu może wydarzyć się właściwie wszystko.
Co powinno się znaleźć w harmonogramie wesela?
Nie istnieje jeden uniwersalny przykładowy plan wesela. Mimo to można wskazać elementy, które są szczególnie istotne. Oto niektóre z nich:
- godzina rozpoczęcia i zakończenia uroczystości. Co ważne, istotne są nie tylko godziny, w których ma rozpocząć się i zakończyć wesele, ale także takie kwestie jak na przykład zapas czasu na wypadek ewentualnych trudności i opóźnień
- potrawy (oraz godziny ich podania)
- zabawy weselne (na przykład oczepiny)
- dostępne atrakcje (na przykład Prosecco van)
Każdy plan weselny powinien zostać skonsultowany z wybraną salą weselną, która potwierdzi na przykład godziny podawania posiłków.
Jak dopasować punkty harmonogramu wesela do Waszych potrzeb?
Opieranie się na gotowym szablonie podczas przygotowywania harmonogramu wesela to poważny błąd. Kluczem do sukcesu jest elastyczność. Zasadniczo, plan wesela powinien składać się z trzech głównych elementów, czyli:
- preludium (przywitanie chlebem i solą, wejście na salę weselną, toasty, życzenia itp.),
- części właściwej (obiad, pierwszy taniec pary młodej, zabawa muzyczna, tańce, gry zespołowe, oczepiny itp.),
- części ogólnej/organizacyjnej (lista gości weselnych, zestaw dań).
To, jakie dokładnie elementy wejdą w skład każdej z wymienionych kategorii, jest sprawą indywidualną.
Najczęstsze błędy przy układaniu harmonogramu wesela
Wbrew pozorom, niezwykle łatwo o popełnienie błędów podczas organizacji wesela. Jest tak szczególnie, gdy zajmują się tym osoby niedoświadczone w planowaniu podobnych imprez. Oto często popełniane błędy podczas planowania wesela:
- próba połączenia niskiej ceny i wysokiej jakości. Niestety, jeśli liczysz na potrawy czy oprawę z najwyższej półki, musisz liczyć się z tym, że impreza będzie kosztowna,
- zorganizowanie zbyt wielu atrakcji. Natłok sprawi, że goście poczują się przytłoczeni. Poza tym, wesele to przede wszystkim interakcja między rodziną/przyjaciółmi, nie zaś kolejne pokazy i występy.
Jeżeli nie macie doświadczenia w organizacji ślubu, możecie poprosić o pomoc świadków albo skorzystać z pomocy wedding plannera.
Czy warto skorzystać z pomocy wedding plannera?
W ostatnich latach częstym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy wedding plannerów. To dobre działanie, jeśli chcesz, by harmonogram dnia ślubu został przygotowany przez doświadczonego organizatora. Wedding planner to osoba, które profesjonalnie zajmuje się przygotowaniem organizacją wesela krok po kroku.
Do zadań wedding plannerów należą:
- przygotowanie i kontrola budżetu, który został przygotowany na organizację przyjęcia weselnego
- doradztwo w zakresie wyboru dań oraz sposobu rozmieszczenia gości weselnych (plan stołów to ważne zadanie, którego nie można zlekceważyć, organizując wesele)
- obsługa sali podczas przyjęcia weselnego
- dbałość o to, by obsługa spełniała życzenia pary młodej oraz gości
- dodatkowe atrakcje weselne dla gości, w tym na przykład przygotowanie zabaw weselnych dla pary młodej i pozostałych biesiadników, krojenie tortu itp.
- obrzędy, w tym np. przywitanie chlebem
- wskazówki dotyczące np. sposobu, w jaki należy przygotować salę weselną (drink bar, tort weselny, bukiet ślubny, wystrój sali weselnej, a wreszcie przygotowanie świątyni, w której bierzecie ślub kościelny) oraz jak należy podejść do przygotowania tablicy powitalnej,
- doradztwo w kwestii wyboru sukni ślubnej oraz jaki makijaż ślubny będzie do niej pasował
- doradztwo w kwestii wyboru usługodawców ślubnych oraz kontakt z nimi
W przypadku tego typu uroczystości wedding plannerzy traktują sprawny przebieg przyjęcia weselnego i ceremonii ślubu jako sprawę priorytetową. Dzięki temu jako para młoda możecie skupić się na przyjemniejszych zadaniach np. w kwestii ustalania listy zaproszonych gości itp..
Z pomocą wedding plannera może zostać zorganizowane każde wesele niezależnie od tego, czy jest to ślub cywilny, czy też ceremonia ślubna kościelna.
Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że rozwiązanie to jest pozbawione wad. Przede wszystkim, zatrudnienie wedding plannera to dodatkowy koszt — czasem może być to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Środki można by przeznaczyć na przykład na wynajem większej sali weselnej, zakup dodatkowej papeterii ślubnej lub lepszej sukni dla przyszłej panny młodej. Decyzja należy do Was. 🙂