Wypełnij formularz kontaktowy

Wesele w namiocie

Jak zorganizować wesele w namiocie?

Wesele w namiocie jest ciekawą alternatywą dla przyjęcia organizowanego w sali. Rezygnacja z tradycyjnej sali weselnej niesie ze sobą liczne korzyści. Zwłaszcza jeśli namiot ustawiony będzie w pięknym otoczeniu, które zachwyci gości.

Przygotowania do wesela pod namiotem

Jak najlepiej przygotować się do organizacji wesela w tym nietypowym miejscu? Poniżej znajdziesz wszystkie etapy – krok po kroku.

Znajdź odpowiednie miejsce na namiot

Organizując wesele w plenerze masz wiele możliwości, co do miejsca postawienia namiotu. Możesz zdecydować się na jego rozłożenie na własnej działce, ale nie tylko. Co ważne, dostępna przestrzeń musi być większa, aniżeli sama konstrukcja, żeby goście mogli swobodnie się poruszać także poza namiotem. Wiele domów weselnych i restauracji oferuje wynajęcie terenu obok obiektu, na którym można postawić namiot weselny. Jest to wygodna opcja, gdyż gwarantuje ona dostęp do gotowego zaplecza, toalet itp. 

W Polsce istnieje parę miejsc, gdzie możesz wynająć przestrzeń razem z namiotem. Są to między innymi:

Wesele pod namiotem możesz zorganizować nad jeziorem, stawem, czy też w przydomowym ogrodzie lub na działce.

Wybór firmy wynajmującej namioty

Decydując się na wesele w plenerze, swoje przygotowania zacznij od wyboru namiotu. Warto wcześniej zapoznać się z ofertami różnych firm wynajmujących tego typu konstrukcje. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługę lokalnej formy, co znacząco zmniejszy koszty związane z transportem. Niektóre sale weselne mają w ofercie namiot weselny. Zapoznaj się z ofertami jak największej ilości miejsc, aby wybrać najlepsze dla siebie. Poza samym namiotem należy również pomyśleć o jedzeniu. W przypadku takiego wesela decyzja najczęściej pada na catering.

Planując wesele w plenerze, przygotuj plan awaryjny i przygotuj się na możliwe niekorzystne warunki pogodowe. Namiot wybierz od renomowanej firmy. Musi być on wysokiej jakości, aby poradził sobie z wiatrem czy deszczem. Przed wynajmem zapoznaj się z tym, jakie dodatkowe usługi dana firma oferuje. Namiot musi być też wynajęty odpowiednio wcześnie. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. 🙂

Wybór odpowiedniego modelu namiotu

Kolejną istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego modelu namiotu. Jego wielkość zależy przede wszystkim od liczby gości, jak i oczekiwań odnośnie dodatków. Wybrany produkt musi zapewniać wystarczającą przestrzeń do tańczenia na parkiecie, jak i ustawienia stołów oraz pozostałych elementów. Jeżeli pogoda nie dopisze musi pomieścić wszystkich gości bez ścisku. Pomyśl również o miejscu na dodatkowe atrakcje, jeśli się na nie zdecydujesz.

Dobór podłoża

Musisz też przemyśleć kwestie podłoża. Jeśli będzie ono twarde i dosyć równe, wówczas można zrezygnować z dodatkowego podkładu. Jeżeli jednak może ono sprawiać problemy w czasie tańca czy poruszania się, wtedy dobrą opcją jest wynajęcie podłogi. Niektóre firmy zamiast drewnianego parkietu oferują też możliwość zastosowania sztucznej trawy.

Umiejscowienie gości oraz dodatków

Aby goście mogli swobodnie oddawać się zabawie, niezwykle ważne jest odpowiednie usytuowanie ich. Miejsce dla DJ-a i zespołu oraz baru jest równie ważne. Osoby starsze najlepiej posadzić dalej od głośników, natomiast bliżej bufetu. Stoły powinny być tak oddalone od siebie, aby pozwalały na bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy nimi. Nie zapomnij o przestrzeni na taniec. 🙂

Jak zorganizować wesele w namiocie?

Sam wybór namiotu jest niezwykle ważny, jednakże istotny jest też dobór odpowiedniego wyposażenia. Aranżację wnętrza można powierzyć dekoratorom czy wedding plannerom. Rodzaj dekoracji i zastosowanych materiałów zależy w dużej mierze, od rodzaju ścian bocznych namiotu. Podstawowe wyposażenie to przede wszystkim krzesła i stoły, bez jakich, żadne wesele nie może się odbyć.

Ważne jest też, optymalne oświetlenie przestrzeni. Rolę tę pełnią żyrandole, ale też oświetlenie ledowe, które służy za dodatkowe punkty świetlne. Przemyślane oświetlenie jest w stanie stworzyć wyjątkowy, romantyczny klimat. Nie zapomnij też o oświetleniu plener dookoła namiotu. Jest ono niezbędne dla gości do poruszania się przed namiotem po zmroku, ale też daje świetny efekt wizualny.

Jeśli ślub i wesele odbędzie się w okresie letnim, wówczas niezbędnym elementem wyposażenia namiotu jest klimatyzacja. W przypadku wydarzenia planowanego chłodną porą przyda się ogrzewanie. Przyjęcie ślubne w plenerze nie odbędzie się też bez toalet. Nie możesz też zapomnieć o zagwarantowaniu odpowiedniego zaplecza organizacyjnego dla firm obsługujących wesele.

Organizacja wesela pod namiotem – rady i wskazówki

Planując przyjęcie ślubne, należy też pamiętać o pewnych ważnych kwestiach. Takich jak: lokalizacja namiotu, dekoracje, czy też bezpieczeństwo gości podczas trwania imprezy.

Wybierz dodatki, które uzupełnią twoją imprezę pod namiotem

Wszelkie dodatki zastosowane w przestrzeni namiotu muszą pasować do wybranego przez Ciebie motywu przewodniego. Stoły warto udekorować pięknymi białymi obrusami z koronką, wazonami ozdobionymi organzą, lampionami i świeczkami. Do dekoracji stołu sprawdzą się też kolorowe bieżniki. Na wesele warto też przygotować efektowne kompozycje z roślin. Odpowiednie dekoracje kwiatowe na pewno dodadzą klimatu. Pamiętaj też o dekoracji krzeseł, czyli użyciu białych pokrowców tudzież kolorowych wstążek dopasowanych do stylu wesela.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo zależy głównie od właściwego dobrania modelu namiotu. Musi on odpowiadać liczbie gości, a przy tym powinien być wytrzymały. Niezwykle ważny jest też jego prawidłowy montaż, tak aby cały konstrukcja była stabilna. Bezpieczeństwo zależy też od podłogi, która nie może być śliska. Aby zapewnić bezpieczeństwo gościom, trzeba ich też powiadomić o zakazie palenia w namiocie, korzystania z zimnych ogni i innych tego typu atrakcji. Pamiętaj, aby w namiocie znalazła się też apteczka i gaśnica.

Zalety organizacji wesela w namiocie

Decydując się na wesele pod namiotem, nie ograniczają Cię terminy sal weselnych, które są zazwyczaj bardzo odległe. Namiot okaże się więc znakomitym wyborem, jeśli nie chcesz czekać na ślub przez kilka lat. Kolejną zaletą jest to, że namiot możesz postawić w otoczeniu pięknego krajobrazu, maksymalnie blisko natury, a także w wielu nietypowych miejscach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, urządzenia przyjęcia także we własnym ogrodzie. Wynajmując namiot masz też większe możliwości, co do jego personalizacji. Wybierasz więc jego wielkość, rodzaj podłogi i sam aranżujesz oraz rozmieszczasz elementy wyposażenia. W przeciwieństwie do sali weselnej nie ogranicza Cię w tym przypadku jego styl.

Wady organizacji wesela w namiocie

Wadą namiotu jest brak murowanych ścian. Oczywiście, w razie potrzeby przestrzeń tą można dogrzać czy też, usunąć kilka ścianek, aby zapewnić stały dostęp powietrza w upalne dni. Problemem jest jednak silny wiatr i deszcz. Wysokiej jakości namiot poradzi sobie nawet z niekorzystną pogodą, jednakże tego typu konstrukcje mają swoje granice. 

Wesele w namiocie – pomysły na dekoracje

Wesele w namiocie kojarzy się wszystkim z romantycznym i sielskim klimatem. Planując jego aranżację dobrym wyborem będzie zwłaszcza motyw w stylu rustykalnym albo boho. Do dekoracji przestrzeni sprawdzą się natomiast przede wszystkim: lampiony, girlandy, świece, lampki, żywe kwiaty, tiule i inne zwiewne materiały. Kompozycje kwiatowe można umieścić w niskich wazonach,  czy też wysokich naczyniach. Jeśli chodzi o kolory popularnością cieszą się te pastelowe, ale również róż, biel, srebro i złoto.

Jakie są koszty organizacji wesela pod namiotem?

Koszty zależą od wielkości namiotu, jaki wybierze młoda para, ale też rodzaju konstrukcji, jak i dodatkowego wyposażenia. Do tego należy doliczyć dekoracje, catering, nagłośnienie, koszty obsługi itp. Cena wynajęcia takiego namiotu będzie inna dla każdego regionu w Polsce. Organizację takiego wesela można również powierzyć profesjonalnej firmie lub sali weselnej. Wtedy koszty będą wyższe. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty transportu i noclegu dla gości, tak jak w przypadku tradycyjnego wesela.

Ślub i wesele to bardzo ważne chwile w życiu ludzi. Namiot weselny będzie świetny wyborem dla wszystkich osób, które cenią sobie piękno przyrody.