Przesądy ślubne i weselne – skąd się wzięły?

Przesądy ślubne były z nami od zawsze. Z biegiem lat ewoluowały, ale nadal istnieją i cieszą się dużą popularnością. Niektórzy nazywają je zabobonami i negują ich istnienie. Większość osób podchodzi do nich z przymrużeniem oka, ale nie unika ich stosowania.

Przesądy ślubne – historia

Przesądy ślubne mają różne pochodzenie. Zazwyczaj są związane z religią. Często jednak mają charakter świecki i dotyczą osób, które nie biorą ślubu w obrządku katolickim. Przesądy ślubne stanowią swego rodzaju tradycję, która natomiast stanowi nieodzowny element naszej kultury.

Najpopularniejsze przesądy ślubne w Polsce

Niezależnie od tego, czy para młoda zdecyduje się na respektowanie przesądów, czy też nie, należy uszanować ich wybór. W dniu ślubu będą mieli wystarczająco dużo na głowie i z pewnością nie powinni się stresować dodatkowymi sprawami. Oby tylko nie zapomnieli o tym, że pan młody musi przenieść pannę młodą przez próg sali weselnej. 😉

Jeśli para młoda chce respektować przesądy, poniżej opisuję te najpopularniejsze.

Ślub należy wziąć w miesiącu z literką ,,r” w nazwie

Jeszcze do niedawna mało kto odważył się wziąć ślub w sprzeczności z tą zasadą. Najpopularniejszymi miesiącami były zatem czerwiec i sierpień, ze względu na korzystną aurę pogodową i jednocześnie obecność literki „r” w nazwie.

Aktualnie nie ma to już dużego znaczenia dla pary młodej. Przyszli nowożeńcy nierzadko muszą czekać dwa lata na wymarzoną salę weselną, więc bez strachu finalizują swoją miłość nawet w pozostałych miesiącach.

Deszcz w dniu ślubu

Deszcz w dniu ślubu symbolizuje płodność. Istnieją jednak kultury, w których deszcz symbolizuje łzy panny młodej. Niestety na pogodę nie mamy wpływu. Możemy oczywiście wybrać miesiąc, w którym ryzyko opadów jest mniejsze, ale nawet to nie gwarantuje nam słonecznej aury. Para młoda nie jest w stanie przewidzieć pogody.

Pomyłki w trakcie przysięgi

Pomyłka popełniona w trakcie przysięgi małżeńskiej zwiastuje szczęście. Sam ślub jest wystarczająco stresujący, więc zdarza się to dość często. Jak widać, nie należy się tym przejmować.

Nie należy przymierzać obrączek

Nie należy przymierzać obrączek innych osób, ponieważ to może niekorzystnie wpływać na wierność małżonka. Odradza się również parze młodej zakładanie swoich własnych obrączek przed rozpoczęciem ceremonii ślubnej.

Obrączki należy założyć dopiero na ślubnym kobiercu. Zakładanie ich wcześniej przynosi pecha w małżeństwie. Gdy już nastąpi zawarcie związku małżeńskiego, pod żadnym pozorem nie należy zdejmować obrączek. Dodatkowo, zgubienie obrączki zwiastuje niespokojne pożycie.

Buty od narzeczonego

Pan młody nie może pannie młodej kupić butów. Buty ślubne panna młoda musi kupić sama i nie może nawet od narzeczonego pożyczyć na nie pieniędzy. Ten przesąd ślubny wskazuje, że ślubne buty otrzymane od pana młodego symbolizują rychłe odejście panny młodej. Buty panny młodej muszą być zatem samodzielnie przez nią kupione.

Przesądy ślubne na całym świecie

Najczęstszymi przesądami ślubnymi są te dotyczące sukienki panny młodej. Przykładowo, w Samoa panna młoda otrzymuje jedną suknię od swojej rodziny, a drugą od najbliższych swojego małżonka. W trakcie wesela musi się zatem przebrać, aby nie urazić rodziny.

W Australii natomiast goście weselni podczas całej ceremonii zaślubin trzymają w rękach ozdobne kamienie. Po zakończeniu części oficjalnej kamienie są umieszczane w ozdobnej misce. Stanowi to pamiątkę dla młodej pary.

Jak uniknąć pecha podczas ślubu?

Przesądy ślubne związane z uniknięciem pecha są tak liczne, że ciężko je wszystkie zapamiętać. Różnią się w zależności od regionu. Przykładowo, w południowej części kraju będą zupełnie inne przesądy ślubne niż w regionach północnych.

Tego para młoda powinna szczególnie unikać, aby nie mieć pecha:

  • Nie należy brać ślubu w listopadzie, ani w maju
  • Przesądy mówią, że nie wolno przekładać ustalonej daty ślubu
  • Suknia ślubna nie może być zakładana poza koniecznymi przymiarkami
  • Potknięcie się jednej z osób z pary osób podczas wychodzenia z kościoła zwiastuje nieszczęście
  • Panna młoda nie może się oglądać za siebie
  • Nikt z pary młodej nie może się wrócić do domu, nawet jeśli czegoś zapomni
  • Pan młody może zobaczyć pannę młodą w sukni ślubnej dopiero w dniu własnego ślubu

To oczywiście do Was należy decyzja, czy chcecie przestrzegać wszystkich tych zasad. 🙂 

Czy warto trzymać się tradycji?

Przesądy weselne są w naszej kulturze od wielu wielu lat. Kojarzą nam się z tradycją i przeważnie chętnie przystępujemy do ich realizacji. Nie warto jednak popadać w paranoję. W czasie ślubu jesteśmy wystarczająco zestresowani i nie warto nadmiernie przejmować się przesądami ślubnymi.

Symbolem szczęścia ma być nasza miłość i oddanie, a nie odpowiednio zrealizowane przesądy. Nie pozwólmy, aby myślenie o nich miało wpływ na przebieg naszej zabawy weselnej. A przesądy ślubne mogą być świetnym uzupełnieniem przygotowań do ślubu, do których możemy podejść z przymrużeniem oka. 😉

Czy można zignorować przesądy ślubne?

Oczywiście można zignorować przesądy małżeńskie. To nasza sprawa w co wierzymy. Możemy sobie zapewnić szczęście w inny sposób, niż wybierając odpowiedni miesiąc na dzień ślubu.

Wierność męża będzie raczej zależna od jego charakteru i lojalności, a nie od założonej przez pannę młodą sukni ślubnej. Złe pożycie małżeńskie może nam się przytrafić nawet jeśli wzorowo wypełnimy wszystkie przesądy ślubne.

Jeżeli tradycja jest dla Was ważna to warto jednak zastosować się do kilku z nich. Może to przynieść Wam radość i satysfakcję. Nie narzucajmy sobie jednak zbyt dużej presji. Zapamiętanie ich wszystkich przez młodą parę jest praktycznie niemożliwe. 😉

Jakie są nowoczesne przesądy ślubne?

Bukiet panny młodej nie może być wykonany z kalii, ponieważ ten kwiat jeszcze do niedawna kojarzył się tylko i wyłącznie z pogrzebem. Wobec tego mógłby przynieść pecha dla młodej pary. Ponadto, kalie zwiastuję, że jako pierwszy umrze pan młody. Bukiet ślubny nie powinien zostać ususzony po weselu. Zwiastuje to „ususzenie” uczucia. Dlatego przyszłej małżonce odradza się takie pomysły.

Nie każda panna młoda ma ochotę zakładać welon, ale jednak większość z nich robi i ma go na głowie choćby podczas oficjalnej ceremonii w kościele. Według wierzeń welon pannie młodej zapewni ochronę przed zawiścią innych dziewczyn, zwłaszcza panien. Dodatkowo, poprawić welon może tylko inna osoba. Panna młoda nie powinna go poprawiać.

Jednym z dość zabawnych i często przytaczanych przesądów ślubnych jest ten mówiący o tym, że w jeśli w trakcie ceremonii ślubnej rąbek sukni panny młodej zasłoni but pana młodego, to mąż będzie w związku pantoflem. Warto więc, aby pan młody pilnował sukni ślubnej, jeśli nie chce aby to niepozorne wydarzenia miało późniejszy wpływ na wygląd ich życia codziennego. 😉