Przygotowania do ślubu – przewodnik krok po kroku
Od czego zacząć przygotowania do ślubu? Gdy nadszedł ten wyjątkowy moment i postanowiliście się pobrać, na pewno zastanawiacie się – co teraz? Nie martwcie się – na szczęście wiele Par przed Wami przetarło już szlaki na ten temat. 😉 Organizacja ślubu wcale nie musi być taka trudna.
W poniższym wpisie postaram się Wam pomóc. Zaczynajmy!
O czym należy pamiętać przed weselem?
Dobrym pomysłem jest stworzenie listy, na której wynotujecie sobie, co musicie zrobić, krok po kroku. Ułatwi to Wam organizację czasu i pozwoli na rozdzielenie zadań. W późniejszym etapie pewno przyda się pomoc świadków lub rodziny. Nie bójcie się prosić o pomoc. Oszczędzi Wam to przedślubnego stresu. 🙂
Jeżeli lubicie mieć wszystkie informacje w jednym miejscu, planer ślubny może być dobrym rozwiązaniem. Możecie tam sobie wypisać wszystkie etapy wesela krok po kroku.
Od czego zacząć przygotowania do ślubu?
Ustalcie datę ślubu, budżet i zarezerwujcie salę weselną
Najbardziej popularne sale weselne należy rezerwować z minimum rocznym, a nawet dwuletnim wyprzedzeniem. Przed wyborem warto zastanowić się, jaki styl wesela najbardziej Wam odpowiada, ilu gości weselnych chcecie zaprosić oraz ile pieniędzy planujecie przeznaczyć na wesele.
Zarezerwujcie termin w Kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego
Uważam, że najlepiej to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Zazwyczaj wystarczy rok przed ślubem. Jednak zarezerwowanie daty ślubu w środku sezonu może być problematyczne, dlatego lepiej zrobić to nawet dwa lata wcześniej.
W ten wyjątkowy czas chcecie mieć dookoła siebie najbliższe osoby, więc jest to dobry moment na wybranie świadków i potwierdzenie z nimi dostępności wybranego terminu.
Jeżeli planujecie ślub plenerowy, musicie uzyskać na niego zgodę urzędnika z USC. Dlatego przed rezerwacją terminu, wybierzcie odpowiednie miejsce do przeprowadzenia ceremonii. Niektóre sale weselne posiadają ogrody lub plaże, gdzie bez problemu będziecie mogli wziąć ślub. W przypadku bardziej nietypowych miejsc najważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo. Nie chcecie przecież wpaść do wody podczas ślubu, prawda? 😉
Zacznijcie poszukiwania fotografa, kamerzysty, DJ/zespołu na wesele
Tak jak w przypadku sali weselnych, terminy u najbardziej rozchwytywanych usługodawców ślubnych są bardzo szybko niedostępne. (Szczególnie w weekendy w sezonie ślubnym między majem a sierpniem.) Częstym błędem Par Młodych są poszukiwania na ostatnią chwilę. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, zdecyduj się na podpisanie umowy minimum rok przed ślubem.
To są najważniejsze (praktyczne) porady na temat pierwszych kroków przy organizacji wesela. Gdy uda Wam się dopiąć tych formalności, możecie przejść do bardziej przyjemnych zajęć: poszukiwania sukni ślubnej, testowania menu weselnego, planowania miesiąca miodowego… a to tylko niektóre z nich. 😉
Przygotowania do ślubu cywilnego
Chcecie wziąć ślub cywilny? Pierwszym krokiem jest rezerwacja terminu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ważną informacją jest to, że nie musicie brać ślubu w urzędzie, który znajduje się w rejonie Waszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Możecie wybrać na ten wielki dzień lokalizację na drugim końcu Polski. 🙂
A jakie dokumenty są potrzebne?
- dowody osobiste przyszłych małżonków,
- pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa,
- odpis skrócony aktu urodzenia panny i kawalera,
- w przypadku wdowców: odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka
- w przypadku osób rozwiedzionych: odpis skrócony aktu małżeństwa z informacją o rozwodzie
Musicie się również przygotować na pewne koszty. Najważniejsza jest opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Za wszystkie zaświadczenia również będziecie musieli zapłacić. W przypadku ślubu cywilnego w plenerze opłata wynosi zazwyczaj 1000 zł. Dokładne wskazówki znajdziecie na stronie wybranego urzędu.
Przygotowania do ślubu kościelnego
Ślub kościelny – czyli inaczej – ślub konkordatowy. To oznacza, że będziecie małżeństwem zarówno w rozumieniu prawa cywilnego, jak i wyznania. Jeśli planujecie ślub kościelny, musicie najpierw udać się do kancelarii parafialnej. Powinniście powiadomić proboszcza o chęci zawarcia związku małżeńskiego. W tym wypadku, w przeciwieństwie do ślubu w USC, musicie się udać do Waszej stałej parafii. (W zależności od miejsca zamieszkania lub zameldowania). Jeśli chcecie wziąć ślub w innym kościele, proboszcz macierzystej parafii musi się na to zgodzić. Wystawia on wtedy licencję, która umożliwia organizację uroczystości w innym miejscu.
Co musicie przygotować?
- dowody osobiste,
- metryki chrztu,
- zaświadczenia o bierzmowaniu,
- zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (z USC),
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich,
- zaświadczenia o spowiedzi,
- wypełniony protokół przedślubny,
- licencja (w przypadku ślubu poza macierzystą parafią).
Po rozmowie z księdzem oraz rezerwacji daty i godziny ślubu niezbędne są jeszcze zapowiedzi przedmałżeńskie. Jest to publiczna informacja o Waszym ślubie. Wywieszana na tablicy w Kościele oraz wygłaszana przez księdza podczas mszy.
Za ślub kościelny również będziecie musieli zapłacić. Stawki zależą od wybranej parafii. Powinniście liczyć się z opłatą za zapowiedzi, dla kościelnego, dla duchownego, za nauki przedmałżeńskie oraz organistę. Oczywiście przybranie Kościoła to również dodatkowe koszty.
Przygotowania do ślubu – kolejne kroki
Dzień ślubu zbliża się coraz bliżej. Został niecały rok do wesela. O czym należy pamiętać? Poniżej znajdziecie kolejne etapy przygotowań razem z informacją, ile miesięcy wcześniej powinniście się tym zająć.
Wybór sukni ślubnej
Znalezienie odpowiedniej sukni ślubnej zajmuje dużo czasu. Niezależnie od tego czy suknia ma zostać uszyta przez krawcową od zera, czy zdecydujesz się na gotowy projekt z salonu, realizacja zajmie conajmniej parę miesięcy (9-10). Poszukiwania garnituru możecie zacząć dużo później, 2-3 miesiące przed weselem.
Obrączki ślubne
Obrączki to niezbędny element każdego ślubu kościelnego i cywilnego. Są one symbolem Waszej miłości i wierności. Ważne, aby były wykonane z trwałego materiału i służyły Wam przez lata. Możliwości jest bardzo wiele. Jednak lepiej nie zostawiajcie wyboru obrączek na ostatnią chwilę. Zróbcie to najpóźniej 3 miesiące przed weselem.
Tort weselny
Lubicie tradycyjny tort weselny czy coś bardziej nieszablonowego (na przykład tort z babeczek albo pączków)? 🙂 Znalezienie odpowiedniej cukierni, która zrealizuje Wasze zamówienie może okazać się czasochłonna. Bardziej popularne miejsca mają terminarz pełen zleceń w sezonie ślubnym. Bezpiecznie będzie zacząć się rozglądać około pół roku wcześniej. Możecie dodatkowo umówić się wcześniej na degustację.
Zaproszenia ślubne
Po potwierdzeniu listy gości zamówcie zaproszenia. Wzorów zaproszeń ślubnych jest bardzo wiele – ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. 🙂 Najlepiej to zrobić 6-7 miesięcy wcześniej. Natomiast wysłaniem lub osobistym wręczeniem możecie zająć się trochę później – 3/5 miesięcy wcześniej. Ważne jest, aby świadkowie potwierdzili Wam, że są dostępni w terminie
Nauka pierwszego tańca
Planujecie zatańczyć razem wyjątkowy układ na pierwszy taniec? Jeśli tak, pomyślcie o zapisaniu się na kurs tańca. Pół roku powinno wystarczyć na opanowanie kroków. 🙂 Będziecie mogli zaskoczyć Waszych gości! Dodatkowo, ciężki dym może jeszcze podkręcić efekt.
Podróż poślubna
Jedna z najprzyjemniejszych rzeczy po ślubie – podróż poślubna. 🙂 Organizacja ślubu potrafi zmęczyć, a teraz będziecie mogli odpocząć i nacieszyć się sobą. Zarezerwowanie terminu w biurze podróży nie zajmuje wiele czasu, ale lepiej zrobić to odpowiednio wcześnie.
Jeśli nie macie takiej możliwości albo organizujecie wyjazd na własną rękę, wybierzcie miejsce i kupcie bilety na samolot minimum 7-8 miesięcy wcześniej. Pozwoli Wam to zaoszczędzić czas i pieniądze.
Próbny makijaż i fryzura
Każda Panna Młoda chce w dniu ślubu wyglądać pięknie. Aby ten etap przygotowań mieć dopięty na ostatni guzik, dobrze jest wcześniej umówić się na próbny makijaż i fryzurę. Możesz wtedy dokładnie opowiedzieć czego potrzebujesz, jaki jest styl wesela, jaką masz sukienkę i zobaczyć finalny efekt. Umów się na wizytę najlepiej 4/5 miesięcy wcześniej.
Przygotowania w dniu ślubu – w domu czy w hotelu?
Być może zastanawiacie się nad tym, gdzie najlepiej zorganizować przygotowania w dniu ślubu? W domu rodzinnym, czy może w hotelu obok sali weselnej? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.
Przygotowania do ślubu w hotelu
Jeżeli planujecie wesele daleko od Waszego miejsca zamieszkania, lepiej zdecydować się na przygotowania w hotelu. Nierzadko znajduje się on przy sali weselnej.
Usługodawcy, tacy jak kamerzysta i fotograf, będą mieli ułatwione zadanie, ponieważ nie będą musieli marnować czasu na transport między domami Pary Młodej. Obecność samych świadków i rodziny może pozwolić Wam uniknąć dodatkowego stresu w tym dniu. Często w domu, oprócz nich, jest już rodzina, która przyjechała na wesele.
Oraz – uniknięcie sprzątania! 🙂 Aby mieszkanie dobrze wyglądało na zdjęciach i filmie trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie go. A jak wiemy, czasu w dniu ślubu ciągle brakuje. Możecie również osobiście dopilnować, czy sala weselna wygląda tak, jak tego chcieliście. Jeżeli przyjechaliście na miejsce dzień wcześniej, warto poszukać wyjątkowych miejsc na sesję ślubną w plenerze. Ważne, abyście nie zapomnieli zabrać ze sobą sukni ślubnej i garnituru. 😉
Przygotowania do ślubu w domu (osobno lub razem)
Przygotowania do ślubu w osobnych miejscach to chyba nadal najpopularniejsza tradycja wśród Par Młodych. Minusem jest to, że Pan Młody musi czekać, aż fotograf i filmowiec skończą swoją pracę, aby przyjechać do Panny Młodej. Ma też w tym wypadku trochę mniej czasu na uszykowanie się. Natomiast cena za dojazd makijażystki i fryzjerki będzie w tym wypadku raczej niższa. Transport do sali weselnej czy hotelu oddalonego od miasta może się wiązać z wyższymi kosztami.
Ostatni miesiąc przed ślubem
To już zaraz! Został zaledwie miesiąc. O czym powinniście pamiętać?
W pierwszej kolejności umówcie się na ostateczne przymiarki sukni ślubnej i garnituru. Jeżeli jeszcze nie znaleźliście dodatków (butów, biżuterii), to jest ostatni moment na poszukiwania. Pamiętajcie o potwierdzeniu listy gości. To pozwoli Wam ustalić plan stołów na sali weselnej i odpowiednie rozmieszczenie ich.
Ostatni tydzień przed ślubem
Wielki dzień coraz bliżej. Dla każdej Młodej Pary to bardzo ekscytujący, a zarazem stresujący czas. Co należy zrobić tydzień przed weselem?
- Pamiętajcie odebrać obrączki, suknię ślubną i garnitur.
- Warto również rozchodzić buty, aby w trakcie wesela można było tańczyć do białego rana bez bólu. 😉
- Porozmawiajcie ze wszystkimi usługodawcami na temat szczegółów dnia ślubu. Potwierdźcie godziny, przekażcie harmonogram wesela, ustalcie wszystkie szczegóły.
- Jeśli zdecydowaliście się na planer ślubny – to jest dobry moment, aby do niego ostatni raz zajrzeć. Będziecie mieli pewność, że wszystkiego dopilnowaliście.
Dzień ślubu
Jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu nadszedł. Przygotowania do ślubu nareszcie dobiegły końca. 😉 Po miesiącach poświęconych organizacji ślubu czeka Was świetna zabawa! Dlatego w dniu uroczystości postarajcie się zrelaksować. Zjedźcie pożywne śniadanie, może przejdźcie się na krótki spacer.
Przed wyjściem sprawdźcie jedynie, czy macie ze sobą odpowiednie dokumenty (na przykład dowód osobisty). Możecie poprosić świadków o dopilnowanie, czy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.
Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam w organizacji wymarzonego wesela krok po kroku. Życzę Wam, abyście dzień ślubu wspominali pozytywnie i nie musieli się stresować. Jeżeli potrzebujecie więcej ślubnych porad, znajdziecie je w moim Poradniku Pary Młodej.