Ślub cywilny w plenerze – poradnik
Ślub to bardzo ważne wydarzenie, dlatego też Młode Pary przygotowują się do niego odpowiednio i z dużym wyprzedzeniem. Dobrze jest też zatem wiedzieć, od czego należy zacząć takie przygotowania i kogo nie może zabraknąć w tym, jakże ważnym wydarzeniu.
Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ostatnio ślub plenerowy. Trzeba go starannie przygotować, niezależnie od pogody, która będzie w danym dniu.
Dzięki temu poradnikowi dowiecie się także, ile kosztuje ślub cywilny oraz jak wybrać fantastyczne miejsce na tak niezapomniane wydarzenie.
Od czego zacząć organizację ślubu plenerowego?
Gdy jesteście przed wyborem miejsca na ślub plenerowy, to dobrze jest wiedzieć, od czego zacząć przygotowania i czego nie możecie pominąć w tym ważnym dla Was dniu. Dlatego też teraz przed Wami kilka cennych porad, które na pewno się przydadzą.
Przede wszystkim do takiej ceremonii musicie mieć wyznaczoną datę ślubu (najlepiej z rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem). Dzięki temu możecie wcześniej zdecydować, jaki styl wesela najbardziej Wam odpowiada oraz jakie dekoracje wybrać na ślub.
Zastanówcie się nad tym, czy chcecie mieć ślub w pięknej altanie, namiocie, czy też bezpośrednio w ogrodzie lub na plaży z widokiem na morze. Warto też rozważyć modny wybór dachu na taki ślub w plenerze. Nie można również zapomnieć o muzyce i transporcie dla gości.
Kto może udzielić ślubu cywilnego w plenerze?
Śluby w plenerze to nie tylko uroczystości, ale także formalności. Przede wszystkim, gdy chcecie zorganizować taki ślub, to musi się zgodzić na to kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Zgodę na ślub cywilny poza urzędem możecie uzyskać po złożeniu wniosku w USC. Istotne jest to, że wniosek należy złożyć w okolicy, w której planujecie wziąć ślub. Dlatego wcześniej, po wybraniu odpowiedniego miejsca na ślub plenerowy, warto sprawdzić, do którego urzędu powinniście się udać.
Najczęściej taki ślub może być udzielony przez osobę wyznaczoną z urzędu (kierownika lub zastępcę). Warto też dodać, że może to być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Ślubu mogą udzielić także wójt, burmistrz czy też prezydent miasta.
Dokumenty potrzebne do ślubu cywilnego
Gdy decydujecie się na ślub cywilny, to warto też poznać kilka cennych porad, na temat dokumentów, które Wam się przydadzą. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wszystko będzie prawnie i zgodnie zapisane bez żadnego błędu.
Na początku powinniście złożyć w USC wniosek o ślub poza urzędem oraz potwierdzić termin ślubu. Na miejscu podpiszecie „zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” – urzędnik powinien mieć taki dokument przygotowany na miejscu.
Przede wszystkim są potrzebne dowody osobiste lub paszporty Pary Młodej oraz Świadków. Należy też mieć dowód opłaty skarbowej. Taka opłata wynosi około 84 złote i można zapłacić przelewem lub bezpośrednio przy kasie.
Gdy do ślubu cywilnego przystępują rozwodnicy, to muszą mieć także skrócony akt odpisu małżeństwa oraz odpis wyroku sądu, który potwierdza rozpad poprzedniego małżeństwa. W przypadku wdowców muszą oni mieć akt zgonu małżonka. W przypadku ślubu z obcokrajowcem potrzebny jest też odpis akt urodzenia wraz z tłumaczeniem sporządzonym przez tłumacza przysięgłego.
Jeżeli macie jakieś wątpliwości, nie bójcie się pytać bezpośrednio urzędników. Doradzą Wam w sprawie niezbędnych dokumentów i odpowiedzą na nurtujące Was pytania.
Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?
Każda Młoda Para, która myśli o ślubie cywilnym w plenerze musi także znać mniej więcej koszty, z jakimi może się mierzyć.
Koszty ślubu cywilnego mogą się nieco różnić w zależności od tego, jakie miasto wybierzemy na tę uroczystość. Cena za śluby cywilne, które odbywają się w plenerze, zaczyna się przeważnie od tysiąca złotych. Wszystko także zależy od miejsca, w którym będziecie chcieli się pobrać.
Ślub plenerowy – o czym pamiętać?
Przede wszystkim należy pamiętać o miejscach dla Was i Waszych Świadków. Powinno być przynajmniej pięć krzeseł, gdyż jeszcze niezbędne jest miejsce dla osoby udzielającej ślubu. Należy też zapewnić stół i miejsca siedzące dla gości. Do przeprowadzenia takiego ślubu jest także potrzebne godło oraz nagłośnienie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet goście bardziej oddaleni od miejsca zaślubin, będą wszystko słyszeć.
Miejsce na taką uroczystość powinno gwarantować bezpieczeństwo zarówno Wasze, jak i gości oraz zachować uroczystą formę.
Pogoda
Bardzo ważna jest także pogoda w dniu tak ważnego wydarzenia, jakim jest Wasz ślub. Dlatego też trzeba brać wszystkie warianty pogodowe pod uwagę.
Namiot, pod którym będą mogli się schować przed deszczem goście i Para Młoda to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Oczywiście nie w każdym miejscu możecie mieć taką możliwość. Jeżeli nie będziecie mieli gdzie się schronić, możecie pomyśleć o jednorazowych płaszczach przeciwdeszczowych lub parasolach.
W zależności od miesiąca (i przewidywanej pogody), przygotujcie dodatkowe okrycie dla Panny Młodej i Pana Młodego. Lepiej, żebyście się nie rozchorowali przed własnym weselem. 🙂
Odpowiednie obuwie
Ślub, który jest udzielany w plenerze, zobowiązuje również do tego, by goście oraz Młodzi mieli odpowiednie obuwie dostosowane do warunków.
Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wszyscy weselni goście będą bezpiecznie mogli się bawić, bez obawy, że złamią nogę czy doznają urazu. 🙂
Wygodne i komfortowe obuwie w przypadku Pary Młodej zabezpiecza przed przewróceniem się i dodatkowym przedślubnym stresem.
Strój
Gdy wybieramy ślub w miesiącach deszczowych, to można również pomyśleć o swoich gościach i przygotować im płaszcze przeciwdeszczowe oraz parasolki. Dzięki temu goście nie będą zniechęceni do tego, by stać w brzydką pogodę na Waszej uroczystości. Dla dzieci można także zorganizować kolorowe poncza, które świetnie wpasują się w weselny klimat.
Akustyka
Przy organizacji dużego wesela trzeba pomyśleć również o dobrej akustyce. Chcemy aby goście siedzący dalej od Pary Młodej mogli bez problemu uczestniczyć w uroczystości. Niektóre sale weselne, przy którym organizuje się śluby cywilne, mają odpowiedni sprzęt do tego. W przypadku kameralnego wesela, dodatkowe nagłośnienie nie zawsze będzie konieczne.
Dojazd
Organizując ślub cywilny, który odbędzie się w plenerze, musicie wziąć pod uwagę dojazd gości. Dobrze jest, by każdy gość mógł swobodnie dojechać do danego miejsca. W tym pomoże dokładna mapa dojazdu (na przykład dołączona do zaproszenia). Dzięki temu każdy gość trafi bez problemu na Wasz ślub.
Jeśli dużo gości nie będzie miało jak dojechać na własną rękę, to możecie pomyśleć nad wynajęciem busa, który dowiezie gości pod wskazane miejsce zaślubin.
Ślub cywilny w plenerze – inspiracje
Jeśli szukacie idealnego miejsca na tak ważne wydarzenie, jakim jest ślub cywilny, to dobrze jest wybrać takie miejsce, w którym czujecie się najswobodniej.
Gdy oboje jesteście miłośnikami gór, to warto pomyśleć nad zrobieniem takiej uroczystości w górskich miejscowościach. Będzie to także idealna okazja na niezapomniane zdjęcia i filmy ślubne.
Natomiast, gdy szukacie bardziej romantycznego i spokojnego miejsca, to świetnym pomysłem jest zielony ogród z różnymi kolorowymi kwiatami. A może dachy wieżowców, z których rozpościerają się przepiękne widoki? Plaża nad morzem lub jeziorem? A może spokojny las, z wysokimi, pięknymi drzewami?
Możliwości jest wiele – ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. Oraz oczywiście wymogi USC na temat bezpieczeństwa. 🙂
Dekoracje na ślub cywilny w plenerze
Ślub cywilny, który jest organizowany w plenerze, może być także przepięknie przystrojony. Świetną ozdobą są żywe kwiaty, które można poustawiać wzdłuż przejścia, między krzesłami. Kwiaty najczęściej są dobierane do stylu, w którym organizowane jest wesele.
Prostym i zarazem estetycznym sposobem, który dodaje uroku, jest ozdobienie miejsca zaślubin latarenkami, które mogą mieć różne kolory. W środku mogą palić się świeczki różnej wielkości. Możecie dopasować zapach świeczek do Waszych upodobań. 🙂
Jeżeli w danym miejscu nie chcecie lub możecie używać ognia, jest wiele świec działających na baterie. W sklepach znajdziecie różnego rodzaju akumulatorowe lampki, które też dodadzą klimatu. Warto także pomyśleć o tym, by ktoś rozsypywał płatki róż, zanim Młoda Para uda się w stronę ołtarza.
Bardzo często dekorowane są także same krzesła dla Młodej Pary, Świadków oraz gości, dzięki czemu wszystko jest ze sobą spójne. Krzesła można obwiązać wstążką w kolorze przewodnim wesela.
Gdy chcecie, by roznosił się przepiękny aromat podczas tak ważnej uroczystości, to postawcie na żywe kwiaty, które będą rozsiewać swą woń przez cały czas. Niektóre Młode Pary decydują się także na dekoracje z balonów, które uświetnią całą ceremonię.
Dużo inspiracji znajdziecie w Internecie. Zapiszcie sobie zdjęcia z dekoracjami, które Wam się podobają. Tworząc taki kolaż, będziecie mogli przedstawić swój pomysł na przykład florystce. Jeśli sami planujecie udekorować to miejsce, na pewno będzie łatwiej znaleźć odpowiednie kwiaty czy materiały.
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu, dlatego dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam zorganizować ślub marzeń w jakimś pięknym miejscu!