Wypełnij formularz kontaktowy

Wesele w tygodniu w Szybie Bończyk

Wesele w tygodniu – czy warto?

Ślub i wesele to bez wątpienia ważny dzień w życiu. Nie bez powodu więc w Polsce przyjęło się świętować zaślubiny w sobotę. Jednak coraz więcej Młodych Par decyduje się zorganizować wesele w tygodniu. Dlatego też podpowiadam, z czym wiąże się zorganizowanie ślubu w ciągu tygodnia. Przeczytaj i dowiedz się czy warto? 🙂

Czy wesele w tygodniu jest tańsze?

Organizacja wesela to nie lada przedsięwzięcie oraz wydatek, którego największą część pochłania wynajem miejsca. Nic więc dziwnego, że aby poradzić sobie z tym sporym wydatkiem, niektórzy próbują ograniczyć listę gości czy rezygnują z dodatkowych atrakcji. Z kolei inne Pary Młode postanawiają wybrać datę ślubu w tygodniu. Dzięki temu ślub i wesele nie będzie tak sporym wydatkiem. Dlaczego?

Jak można zaoszczędzić?

Wesele w ciągu tygodnia może się wiązać ze znacznie niższymi kosztami niż tradycyjny ślub, urządzany w weekend. Jest tak, ponieważ wiele miejsc ma w zanadrzu specjalne rabaty i zniżki dla par decydujących się zorganizować ślub w takim terminie. Niższy zatem może okazać się m.in. koszt sali weselnej, cena „talerzyka” oraz inne usługi weselne.

Jakie są zalety organizowania wesela w tygodniu?

Wbrew pozorom organizacja wesela w ciągu tygodnia niesie ze sobą wiele zalet – nie tylko tych finansowych. Rezygnacja z terminów weekendowych niesie ze sobą znacznie więcej korzyści.

Większa dostępność terminów

Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed Młodą Parą to wybór odpowiedniego terminu. Często zdarza się, że nawet pomimo wybrania wstępnej daty, można spotkać się z odmową ze strony sali weselnej. Powód? Przyczyną może być np. to, że miejsce zostało już zarezerwowane. Im bliżej jest termin ślubu, tym takie prawdopodobieństwo wzrasta. Wybierając mniej oblegany dzień tygodnia, można liczyć na znacznie większy wybór terminów. Zarówno w przypadku sali weselnej, jak i usługodawców ślubnych.

Atrakcyjniejsze oferty

Ogromną zaletą organizowania wesela poza weekendem są również oferty specjalne, jakie zapewniają weselni usługodawcy. Mowa tu o niższych cenach wynajmu sali weselnej, fotografa oraz atrakcjach, np. fotobudki. Aby zachęcić do rezerwacji sali w ciągu tygodnia, wiele miejsc jest skłonnych dorzucić coś dla zachęty. Podobnie jak i w przypadku fotografów, czy zespołu. Jednak jeśli zdecydujecie się na termin w środku sezonu ślubnego (w lipcu lub sierpniu) nie zawsze możecie liczyć na zniżki. Wszystko zależy od popularności sali weselnej czy usługodawców. 

Możliwość zorganizowania nietypowego wesela

Coraz więcej Par decyduje się na nieszablonowe przyjęcia, które odbiegają od stereotypu staropolskiego wesela. Czyli kończącego się nad ranem wraz z ostatnią butelką wódki weselnej. 😉 I choć nie ma w tym nic złego, to nie każda Para Młoda właśnie tego oczekuje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Par stawia na minimalizm. Rezygnując z poprawin, czy imprezy do samego rana, mogą zrekompensować sobie to mniejszą, ale bardziej elegancką ceremonią. Albo decydują się na wesela w mniejszym gronie, rezerwując noclegi na parę dni.

Termin ślubu w tygodniu – wady

Pomimo wielu zalet, niestety rozwiązanie to nie jest idealne. Organizacja wesela w tygodniu niesie ze sobą również kilka istotnych minusów, o których opowiem poniżej.

Mniejsza frekwencja

Niestety nie wszyscy goście będą mogli dotrzeć na wesele organizowane w tygodniu. Głównym powodem może okazać praca oraz inne obowiązki. Szacunkowo odmówić przyjścia może nawet do 40% wszystkich zaproszonych – podczas gdy na wesela organizowane w weekendy zwykle nie przychodzi od 10 do 20%. Co więcej, część z nich z pewnością wróci do domu wcześniej. To z kolei wiąże się z krótszym weselem.

Konieczność wzięcia urlopu

Wesele w ciągu tygodnia może stanowić również wyzwanie dla Państwa Młodych. Na przygotowania będą oni bowiem potrzebować cały dzień. Nie tylko ze względu na samą ceremonię, ale i dojazd, kosmetyczkę itd.. Ciężko wyobrazić sobie także, żeby po całonocnym biesiadowaniu następnego dnia Młodzi wrócili do pracy. Konieczne więc będzie wzięcie kilku wolnych dni, co niekiedy może stanowić problem.

Co zrobić, aby Twoje wesele było udane?

Pomimo tych kilku niedogodności, wesele w tygodniu wcale nie musi okazać się klapą! Wszystko zależy od tego, jak się je zorganizuje. Aby więc ten wyjątkowy dzień był magiczny, warto pomyśleć o tym, by:

  1. Powiadomić gości o ślubie z dużym wyprzedzeniem. Im wcześniej się to zrobi, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się wszystkie zaproszone osoby.
  2. Wziąć pod uwagę szybszy koniec wesela. Planowanie zabawy do białego rana może okazać się zupełnie bez sensu. Zwłaszcza jeśli następnego dnia goście muszą wrócić do pracy.
  3. Zaplanować wesele na późniejszą godzinę. Głównie ze względu na to, że część gości przyjdzie na nie po pracy. Aby więc nie musieli martwić się, że czy zdążą, warto trochę przesunąć ceremonię.

Dzięki tym wskazówkom zwiększy się frekwencja wśród gości, a kościół nie będzie świecił pustkami.

Wesele w ciągu tygodnia a przesądy ślubne

Istnieje wiele przesądów ślubnych, a wśród nich również i te, dotyczące uroczystości organizowanych w ciągu tygodnia. Na szczęście jednak mają one pozytywny wydźwięk. Mówi się bowiem, że zaślubiny powinno urządzać się w te miesiące w roku, w których nazwie pojawia się literka „r”. Co więcej, podobny przesąd dotyczy również dni tygodnia. Zgodnie z nimi najlepszym dniem na ślub w tygodniu jest:

  • Poniedziałek – co przyniesie Młodej Parze dobre zdrowie;
  • Wtorek – to gwarancja bogactwa;
  • Środa – jako dzień poświęcony św. Antoniemu (patron szczęśliwych małżeństw), zwiastuje Młodym pomyślność.

Przezorni ostrzegają przed ślubem w czwartek i piątek. Zdaniem niektórych osób czwartek przynosi same straty, a piątek to „zły początek”. Warto jednak wspomnieć, że dla starożytnych Greków i Rzymian dni te były szczęśliwymi. Zwłaszcza czwartek, który jako dzień spod znaku Jowisza, niesie Parom Młodym dużo radości.

Ślub w weekend czy w tygodniu – podsumowanie

Podsumowując, ślub w środku tygodnia to znakomite rozwiązanie dla par, które swoje wesele planują urządzić w nietypowy sposób. Taka mała ceremonia nie tylko wiąże się z mniejszymi kosztami, ale i z większą dostępnością wolnych terminów. Jest więc to świetną alternatywą dla osób, które na urządzenie ślubu nie mają całego roku, czy nawet i więcej czasu.

Decydując się na nietypowy dzień na wesele, zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że wymarzona sala będzie tego dnia wolna. Trzeba jednak pamiętać, że taka uroczystość rządzi się nieco innymi prawami niż ślub i wesele organizowane w sobotę. Życzę powodzenia w wyborze!